mPOX (Małpia Ospa)
Wirus MPOX szybko zaczyna się rozprzestrzeniać. WHO jest zaniepokojone ewentualną transmisją międzynarodową.
W Kongo wirus MPOX zaczyna przyspieszać, ponieważ każdego miesiąca zgłaszanych jest ponad 1000 przypadków. Świat może stanąć w obliczu nowego globalnego kryzysu zdrowotnego.
W 2022 wirus zaczął rozprzestrzeniać się z Afryki na arenę międzynarodową, szczególnie Europa i USA. Jednak ta sytuacja trwała jeden rok i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła zatrzymanie sytuacji nadzwyczajnej. Teraz jednak choroba zaatakowała ponownie.
W niektórych krajach azjatyckich są już epidemie wirusa MPOX.
"Obawiamy się, że nastąpi transfer międzynarodowy" – powiedział Rosamund Lewis, specjalista we WHO, w piątek (15.12.23) w Genewie. Wskazała, że "szybki" wzrost zachorowań zaobserwowano już w Kongo i że ogniska tej choroby zostały odnotowane w niektórych krajach azjatyckich.
Przeniesieniem pox może nastąpić np. podczas stosunku płciowego.
W tym roku w Kinszasie władze zarejestrowały już ponad 13 000 podejrzanych przypadków, co stanowi ponad dwukrotność danych z poprzedniego roku, donosi Lewis. Ponad 600 zakażonych straciło już życie. Szczególnie niepokojące jest to, że w regionach dotkniętych epidemią po raz pierwszy ucierpiało więcej kobiet niż mężczyzn. Pod koniec listopada WHO wysłała zespół ekspertów do kraju Afryki Środkowej ze względu na sytuację infekcyjną w Kongo. WHO jest również intensywnie zaangażowana w rozwój szczepionki.
WHO tylko w maju 2022 roku objęła ochroną ponad 92 000 przypadków zakażenia w 117 krajach. Lewis donosi, że liczba zgłoszonych przypadków ponownie rośnie w ostatnich miesiącach, z około 100 przypadków miesięcznie w czerwcu, lipcu i sierpniu, do "ponad 1000 miesięcznie".Szczególnie dotknięte są kraje azjatyckie, takie jak Japonia, Wietnam, Chiny i Indonezja, są szczególnie dotknięte, gdzie zgłaszane są coraz częstsze epidemie.
Żeby zrozumieć sytuacje w jakiej niedługo będziemy należy obejrzeć wywiad Todd Callender rola szpitali i 5G